Ukrayna'nın Türk damadı     (17.04.2006 Akşam Gazetesi)  

    

Türkiye'de neredeyse hiç yatırımı bulunmayan, cirosunun yüzde 90'ını yurtdışındaki projelerden elde eden Enerji Yapı, Ukrayna'da 1 milyar dolarlık köprü işi aldı. Ukrayna'nın en büyük binasınında da Enerji Yapı imzası var

Enerji Yapı, Türkiye'de adı sanı pek duyulmamış bir şirket. Cirosunun yüzde 90'ını yurtdışı projeler oluşturuyor. Yurtiçinde kamu ihalelerine katılmamak kaydıyla bazı özel projelere imza atıyor. Fakat Kazakistan, Ukrayna ve Rusya'da ciddi yatırımları var. Konutlar, rezidanslar, alışverişmerkezleri yapıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Müftigil, 15 yıldır yurtdışında inşaat yaptıklarını vurguluyor. Ukrayna ve Kazakistan'da devam eden 6 projeleri olduğunu söyleyen Müftigil, 'İlişkilerimiz çok iyi. Bunu istediğimiz anda 16'ya çakarabiliriz' diyor. Enerji Yapı'nın şu aralar en önemli gündem maddesi ise 6 yıl önce temeli atılan fakat hükümetlerin değişmesiyle askıda kalan Ukrayna'daki, 1 milyar dolarlık köprü işi. Müftigil, seçimlerden sonra gelen yeni hükümetle birlikte projenin tekrar başlayacağını söylüyor.

1 MİLYAR DOLARA KÖPRÜ

Müftigil, yılan hikayesine dönen konuyu şöyle anlatıyor: 'Köprü ve yol yapımını içeren bu proje, 6 yıl öncesine dayanıyor. Aynı bizim Marmaray konusu gibi. Hükümetler geldi, hükümetler gitti, kimi kaldırdı, kimi 'tekrar başlayalım' dedi ve iş uzadı. Ama sonunda başladı. Bir de Japon ortağımız var. Kredilerimiz hazır. 2000'de temel attık, başlangıç yaptık. Sonra durdu. Tekrar başladık, belediye değişince tekrar durdu. Bu proje eninde sonunda bitecek'

DEVLETLE İŞİMİZ YOK

15 yıldır yurtdışında inşaat yapan Enerji Yapı'nın Türkiye'de de projeleri var. Fakat 2000 yılından bu yana kamu işi yapmıyor. Müftigil, bu durumu şöyle açıklıyor: 'Devletle hiç işimiz yok. Türkiye'de kamu ihalelerinde bir işi ya çok büyük kıyımlarla çok büyük tenzilatlarla alıyorsunuz. Ya da herhangi bir siyasi çalışma içine gireceksiniz. O da bizim işimiz değil. Türkiye'de herhangi bir siyasi aktivite içinde olmadık.' Müftigil'e şantiyelerinde hükümet yetkilileri ile çekilmiş resimleri sorduğumuzda ise 'Biz, her hükümetle iyi ilişki içinde olduk. Eğer işinizi iyi yapıyorsanız siz hükümetle değil, hükümet sizinle iyi ilişki içerisinde olur. Biz yurtdışında inşaat yapıyoruz, onlar gelip, şantiyemizi görüyor' diyor.

KAZAKİSTAN'A FANTAZİ BİNALAR

Enerji Yapı'nın Kazakistan'da da 55-60 milyon dolarlık benzer projeleri devam ediyor. Müftigil, Kazakistan petrol nedeniyle daha zengin olduğu için burada yapılan binaların daha 'fantezi' olduğunu vurguluyor. 'Binaların mimari yapıları daha artistik, binalar daha gösterişli' diyen Müftigil, burada yapmakta oldukları alışveriş merkezini 'Akmerkez'in 2 katı kadar, eser gibi' şeklinde tarif ediyor. Müftigil, 'Bu yıl en az Kazakistan ve Ukrayna'da bir bu kadar daha iş alacağız. Mesela Kazakistan'da çok büyük bir toplu konut projesi planımız var. Yerini ayarladık' diyor. Enerji Yapı'nın bu işlerinin tamamı o ülkelerde kurulmuş yan şirketler tarafından yapılıyor.

AFİŞE OLMAYIZ

Enerji Yapı'nın Türkiye'de gerçekleştirdiği son proje, Sarıyer'deki 55 villalık Greenpark sitesi. Şirket, yurtiçindeki ketum tavrını bu projede de korumuş. Müftigil, 'Ne reklamını yaptık, ne ilan verdik. Aşağı yukarı hepsini tamamen çevremizdeki insanlara sattık. Yaklaşık 20 milyon dolarlık bir proje oldu' diyor. Müftigil, yurtiçi için projelendirme aşamasında oldukları daha büyük çaplı yüksek ve orta katlı bir konut projeleri olduğunu vurguluyor. 'Bu yeni projelerle birlikte yurtiçinde biraz daha ön plana çıkmayı planlıyor musunuz?' diye sorduğumuzda ise Müftigil, 'Reklam, ilan vermekten bahsediyorsanız, hayır düşünmüyoruz. Siz nitelikliyseniz, sizi herkes arar bulur. Bir kuyumcu zaten nitelikli mal sattığı için reklam vermeye gerek duymaz. Türkiye'de her sektörde, afişe olmamış, deklare olmamış çok düzgün firmalar vardır' şeklinde yanıt veriyor.


 

  Hosting by NETRAM